INSTRUKCJA ORYGINALNA

każda maszyna wyposażona jest w wersję drukowaną INSTRUKCJI ORYGINALNEJ w języku polskim.
To jest wersja elektroniczna do wglądu i wydruku CTRL-P na wypadek utraty wersji drukowanej

ODIZOLOWYWACZ EN160 MAX

ver.23.0.1
www.copper-recycling-machinery.com

Wstęp

W dalszych zapisach przez instrukcja należy rozumieć INSTRUKCJA ORYGINALNA.
W dalszych zapisach przez odizolowywacz należy rozumieć: Odizolowywacz EN160+
Odizolowywacz został zaprojektowany i wykonany jako: wielkogabarytowe stacjonarne narzędzie przemysłowe.
Odizolowywacz jest wielkogabarytowy – wymiary: szerokość 1200mm, głębokość 800mm, wysokość 1500mm.
Odizolowywacz jest stacjonarny – musi być zamontowany do betonowego podłoża, w określonym miejscu pomieszczenia, w którym ma pracować odizolowywacz, co wynika z konstrukcji odizolowywacza (wysoko umieszczony środek ciężkości) oraz pełnionej funkcji polegającej na mechanicznym nacinaniu izolacji kabli.
Odizolowywacz jest narzędziem techniki recyklingowej – służy do wspomagania usuwania izolacji z odpadów przewodów elektrycznych (kabli) w celu odzysku cennych surowców dla przemysłu: miedzi, aluminium, PVC.
Odizolowywacz jest przeznaczony dla przemysłu – realizacja odzysku/recyklingu może zachodzić wyłącznie w warunkach przemysłowych.
Odizolowywacz musi być montowany przez profesjonalną ekipę monterską – wymagany jest poprawny montaż odizolowywacza do podłoża oraz poprawne przyłączenie do sieci energetycznej ze względu na dużą moc odizolowywacza tj. 5500W. Podczas montażu należy zachować ostrożność ze względu na znaczną masę odizolowywacza, tak by nie doszło do wypadku. Montaż należy przeprowadzić zgodnie z 9) instrukcja montażu i instalowania.
Producent odizolowywacza zapewnia profesjonalną ekipę monterską – zamówienie e-mail: europe@copper-recycling-machinery.com
Przed użyciem odizolowywacza należy przeczytać, ze zrozumieniem, instrukcję. W trakcie obsługi odizolowywacza należy stosować się do zapisów instrukcji. Niniejsza instrukcja jest częścią odizolowywacza i obowiązkowe jest takie jej umiejscowienie, żeby była stale dostępna dla operatora.
Dla odizolowywacza zaprojektowano spełnienie wymogów bezpieczeństwa, takich samych, jak dla maszyn.
Jeśli jakieś informacje zawarte w instrukcji obsługi są dla Państwa nie jasne lub niezrozumiałe prosimy o kontakt do serwisu producenta (adres znajduje się na następnej stronie / poniżej).

1) Nazwa i pełny adres producenta, serwisu producenta

nazwa: COPPER RECYCLING MACHINERY EUROPE
pełny adres: ul. Środkowa 63, 63-410 Karski, Polska
telefon: +48 602-83-53-88  Phone, WhatsApp, Messenger
www.maszynydokabli.pl, e-mail: biuro@maszynydokabli.pl
www.copper-recycling-machinery.com, e-mail: europe@copper-recycling-machinery.com

Firma COPPER RECYCLING MACHINERY EUROPE nie wyznaczyła upoważnionych przedstawicieli do reprezentowania w sprawach dotyczących odizolowywacza.

2) Określenie maszyny: ODIZOLOWYWACZ EN160MAX

3) Deklaracja zgodności WE: Deklaruję, że powyżej określona maszyna spełnia wszystkie odpowiednie przepisy dyrektyw: 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2016r. w sprawie maszyn, 2006/95/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006r. w sprawie harmonizacji i ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do sprzętu elektrycznego przewidzianego do stosowania w określonych granicach napięcia.  mgr inż. Dariusz Perliński

4) Ogólny opis odizolowywacza

Odizolowywacz widziany z przodu i prawej strony. W górnej części odizolowywacza umieszczone są pokrętła do ustawiania grubości kabla. Z przodu odizolowywacza widoczna jest przestrzeń podawania kabli.

Odizolowywacz widziany z tyłu i lewej strony. Widoczny jest otwór zdawczy obrobionych kabli.

5) Rysunki, schematy, opisy i objaśnienia niezbędne do użytkowania oraz sprawdzenia prawidłowości działania

Budowa i działanieNapęd ze silnika napędowego 1 jest przenoszony, podwójną, przekładnią pasową 2 do skrzynki przekładniowej 3. Napęd ze skrzynki przekładniowej 3 do wałów maszyny  6 i 7 przenoszony jest za pomocą, podwójnej, przekładni łańcuchowej 4. Wały maszyny 6 i 7 przekazują napęd pomiędzy sobą za pomocą przekładni zębatej (kół zębatych). Wały 6 i 7 zamontowane są jeden nad drugim, kable są prowadzone pomiędzy wałami 6 i 7 w prowadnicach 11, noże płaskie 10 do nacinania kabli montuje się pomiędzy wałami 6 i 7, noże krążkowe 12 montuje się na wałach 6 i 7. Uwaga: Wał górny posiada nóż 12 zabezpieczony nakrętką z gwintem LEWYM, wał dolny posiada nóż 12 zabezpieczony nakrętką z gwintem PRAWYM. Skrzynka przekładniowa 3 wyposażona jest w dwie dźwignie umożliwiające dobór przełożenia (wybranie jednej z czterech prędkości obróbki). Umieszczona z prawej strony kaseta sterująca 9, wyposażona jest w przyciski i przełączniki sterujące pracą odizolowywacza wraz z wyłącznikiem awaryjny. Grubość obrabianego kabla ustawia się za pomocą pokręteł 8. 

Poniższy rysunek prezentuje sposób mocowania noży płaskich i noża krążkowego oraz prowadnice kabli.

 

 

Działanie. Odizolowywacz w większości wypadków realizuje jednocześnie dwustronnie nacinanie kabli tj. z lewej i prawej strony albo z góry i z dołu przy zamontowanych nożach krążkowych. Wał górny przemieszcza się w kierunku pionowym (wyżej albo niżej), za pomocą pokręteł regulacyjnych wału górnego 8, co umożliwia obróbkę kabli o rożnych średnicach. Całość konstrukcji (rama z wałami, silnikiem napędowym …) jest zamknięta osłonami stalowymi. Z przodu odizolowywacza znajduje się przestrzeń wejściowa do kabli. Z tyłu odizolowywacza przestrzeń zdawcza obrobionych kabli. Przestrzeń zdawczą obrobionych kabli nie zasłania żadna osłona, gdyż miejsce to znajduje się w strefie niebezpiecznej, w której zabrania się przebywania osób, zwierząt i przedmiotów podczas przerobu kabli, i również wtedy, gdy maszyna jest podłączona do źródła napięcia. Z góry odizolowywacza znajdują się dwa pokrętła do ustawiania grubości obrabianych kabli 8. 

Przed przystąpieniem do użycia należy zamocować odizolowywacz zgodnie z punktem 9 instrukcja montażu i instalowania.

Sprawdzenie poprawności działania odizolowywacza odbywa się na słuch i wzrok. Po załączeniu odizolowywacza zielonym przyciskiem kasety sterującej operator nasłuchuje.  Jeśli odizolowywacz nie pracuje głośno (ponad 70dB) i nie wydaje niepożądanych dźwięków jak pisk lub zgrzyt to należy zamontować noże i umieścić, w jednym z otworów podawania kabel do obróbki. Jeśli kabel zostanie zaciągnięty przez odizolowywacz, poddany nacinaniu i wyrzucony z tyłu odizolowywacza to oznacza, że odizolowywacz działa prawidłowo. Konstrukcja odizolowywacza przewiduje miejsca podawania kabla oznaczone literami A,B,C,D tak jak na poniższym rysunku.

Jeśli odizolowywacz nie działa prawidłowo to natychmiast należy go wyłączyć wyłącznikiem awaryjnym, wyjąć wtyczkę z gniazda zasilania, powiadomić serwis producenta celem ustalenia dalszych działań

 

6) Opis stanowiska pracy

Rzut z góry stanowiska pracy operatora odizolowywacza. 1 strefa pracy operatora. 2 strefa niebezpieczna.

Odizolowywacz musi być używany w pomieszczeniu zamkniętym, chronionym, posiadającym zadaszenie, tak, aby pozostawał suchy i bez dostępu osób niepowołanych. Pomieszczenie musi być wyposażone w komfortowe oświetlenie i wentylację. Odizolowywacz obsługuje, wyłącznie, jeden operator. Operator musi znajdować się z przodu odizolowywacza czyli od strony przestrzeni podawania kabli. Operator musi mieć zapewnioną swobodę dostępu do odizolowywacza na odległość nie mniejszą niż 3m, w każdą stronę. Podłoże, które zajmuje operator musi być, stale, uporządkowane. Zabrania się używania odizolowywacza, gdy na podłożu w strefie pracy operatora, znajdują się przedmioty, kable lub ich elementy. Z tyłu odizolowywacza czyli strony otworu zdawczego, czyli strony z której, wyrzucane są kable, na odległość 3m jest strefa niebezpieczna i nikt nie ma prawa tam przebywać. Operator zobowiązany jest kontrolować wzrokiem strefę niebezpieczną oraz strefę pracy operatora i natychmiast zaprzestać obróbki, gdy zauważy osoby, zwierzęta lub przedmioty w tych strefach. Wysokość odizolowywacza w pełni umożliwia kontrolę wzrokową obu stref. Po wyłączeniu odizolowywacza i wyjęciu wtyczki z gniazda zasilającego operator może przejść do strefy, nazywanej w czasie pracy odizolowywacza, niebezpiecznej i odebrać urobek. Po zakończonej pracy należy po wyłączeniu odizolowywacza również wyjąć wtyczkę z gniazda zasilającego. Praca z usuniętą pokrywą / pokrywami lub osłoną / osłonami odizolowywacza jest zabroniona bo może doprowadzić do obrażeń ciała, a nawet śmierci. Nie wolno wkładać części ciała (np. palce, ręka, noga) do odizolowywacza, nie wolno dotykać ostrzy noży, konieczne jest stosować ogólne i stanowiskowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Operator odizolowywacza musi spełniać warunki prawa pracy i spełniać pozostałe wymagane przepisy prawa lub zakładu pracy oraz pozostałe wymagane.

7) Opis zastosowania maszyny zgodnego z przeznaczeniem

Odizolowywacz jest przeznaczony do nacinania izolacji z PE, PVC lub gumy, kabli o średnicy od 1 do 160mm, o rdzeniach aluminiowych albo miedzianych, w celu ułatwienia rozdzielenia materiału rdzenia i izolacji kabla. Dopuszcza się przecinanie izolacji kabli z warstwą ekranu aluminiowego o grubości do 2 mm oraz ekranu stalowego o grubości do 1mm. Dopuszcza się rdzenie o kształcie okrągłym i płaskim. Żyły kabla o przekroju trójkątnym typu drut należy obrabiać metodą zgniotu w miejscu oznaczonym literą D.. Podobnie metodą zgniotu należy obrabiać żyły kabla typu drut miedziany o dowolnej średnicy.

Praca modułu tnącego. W danym momencie można umieścić jeden kabel, w jednym otworze. Przy zachowaniu dalszych informacji można rozpocząć pracę następująco:
1. Dopasować otwór podawania kabla do średnicy kabla tak, aby podawany kabel przechodził swobodnie przez otwór, z luzem do 5mm.
2. Ustawić, poprzez przekręcanie, jak śruby prawozwojnej, położenie noża za pomocą pokrętła tak, aby nacinał izolację kabla, a nie nacinał materiału rdzenia.
3. Skontrować za pomocą nakrętki kontrującej pokrętło.
4. Uruchomić odizolowywacz zielonym przyciskiem kasety sterującej.

 

 

 

Jeśli odizolowywacz działa prawidłowo to można, przy zachowaniu dalszych informacji, rozpocząć pracę, umieszczając kabel w odpowiednim, wg poniższego opisu, otworze podawania kabli. W danym momencie można umieścić jeden kabel w jednym otworze.

W miejscu podawania kabli A, kable mogą być rozcinane podwójnie, tj. z góry i z dołu, gdy grubość warstwy izolacji do przecięcia nie przekracza 5mm i kabel nie posiada ekranu ze stali. Noże krążkowe zabezpieczone są przed odkręceniem w ten sposób, że nakrętka na wale górnym posiada gwint lewy, nakrętka na wale dolnym posiada gwint prawy.

W miejscach podawania kabli B,C kable są rozcinane podwójnie: z lewej i prawej strony. Wybór miejsca podawania kabli zależny od indywidualnych cech kabla i należy do operatora odizolowywacza. W tych miejscach mogą być rozcinane kable z ekranem stalowym albo aluminiowym.

W miejscu podawania kabli D kable nie są rozcinane, gdyż podlegają zgniataniu. Zgniatanie pojedynczych żył kabla jest jedną z najbardziej wydajnych technik odizolowywania kabli z powodu podwójnego pękania izolacji, co znacznie przyśpiesza pracę. Zgniatanie nadaje się do obróbki żył kabla o dowolnym przekroju tj. okrągłym, trójkątnym, owalnym i innych jeśli tylko izolacja jest na tyle miękka, żeby pod wpływem zgniatania rozciąć się o rdzeń żyły kabla.

UWAGA: Po zapoznaniu się z rodzajem obrabianego kabla i wybraniu miejsca podawania kabla należy zamontować potrzebne noże albo prowadnice. Jednocześnie należy zdemontować nie używane noże i prowadnice kabli. W danym momencie może być zainstalowany tylko jeden zestaw noży albo prowadnica do zgniatania (D). Odizolowywacz wymaga do pracy jednego zestawu noży, z tego powodu, żeby zbędne zestawy noży lub prowadnice nie ocierały się o wał maszyny i powodowały jego wytarcia.

Zakończenie obróbki danej partii kabli wymaga wyłączenia odizolowywacza za pomocą czerwonego przycisku, białej kasety sterującej. Odizolowywacz można, w każdej chwili, awaryjnie wyłączyć przyciskiem czerwonym osadzonym w kasecie sterującej, pamiętając, że ponowne załączenie odizolowywacza będzie możliwe dopiero, po wciśnięciu blokady i odsunięciu lub okręceniu przycisku awaryjnego, co spowoduje odblokowanie funkcji załączania odizolowywacza.

Poniższe zdjęcia prezentują, szczegółowo, miejsca podawania kabla

 

 

Miejsce podawania kabla A.

Miejsce podawania kabla B.

Miejsce podawania kabla C.

Miejsce podawania kabla D.

 

Aby rozpocząć obróbkę kabli należy przygotować odizolowywacz poprzez:
 
Poluzowanie nakrętki 21 blokującej przemieszczalne koło zębate 24, które umożliwia rozsunięcie wałów odizolowywacza. Następnie należy śrubą przemieszczalnego koła zębatego maksymalnie odsunąć przemieszczalne koło zębate od innych kół zębatych za pomocą śruby 22, co jest łatwo widoczne po odsunięciu obrotowego wziernika 20.

 

 

Ustawianie noży płaskich w kierunku pionowym – dokonuje się nakrętkami lub podkładkami dystansowymi, tak żeby noże trafiały w środek kabla. Razem z nożami należy przemieszczać prowadnice kabli. Pamiętać należy i uwzględnić, że zwykle podczas obróbki kable są silnie zgniatane. Po ustaleniu wysokości noża i prowadnicy dokręcamy nakrętkę blokującą nóż i prowadnicę, ale w ten sposób, żeby było jeszcze możliwe przemieszczanie noża wraz z prowadnicą w kierunku poziomym.
 
Ustawianie noży płaskich w kierunku poziomym – dokonuje się przemieszczając nóż wraz z prowadnicą w kierunku poziomym tj. w lewo i prawo. Pamiętać należy i uwzględnić, że kable muszą się swobodnie przemieszczać pomiędzy prowadnicami z luzem 2-5mm. Noże należy wysunąć poza prowadnice na odległość równą grubości izolacji kabla.
 
Końcowym etapem ustawiania noży i prowadnic jest skręcenie śrub regulacyjnych, które jednocześnie trzymają noże. Następnie należy śrubą przemieszczalnego koła zębatego przysunąć przemieszczalne koło zębate do innych kół zębatych, zachowując około 3mm luz, a następnie dokręcić nakrętkę blokującą przemieszczanie koła zębatego.
 
Przed załączeniem odizolowywacza do pracy należy wybrać, za pomocą, dwóch dźwigni krzynki przekładniowej, pokazanych na poniższym rysunku,

 

odpowiednią prędkość obróbki wg następujących zaleceń:
 

Prędkość obróbki / zalecana dla średnic kabli

Dźwignia LEWA

Dźwignia PRAWA

40m/min / 80-160mm najmniejsza prędkość

1

Pozycja środkowa – luz.

50m/min / 50-80mm

2

Pozycja środkowa – luz.

60m/min / 20-50mm

Pozycja środkowa – luz.

3

70m/min / 1-20mm największa prędkość

Pozycja środkowa – luz.

4

Po przeprowadzeniu w/w czynności można załączyć odizolowywacz zielonym przyciskiem kasety sterującej.  W każdej chwili możliwe jest wyłączenie odizolowywacza za pomocą czerwonego przycisku kasety sterującej.
 
Możliwe jest również awaryjne wyłączenie odizolowywacza za pomocą czerwonego przycisku grzybkowego umieszczonego w górnej części kasety sterującej, pamiętając, że ponowne uruchomienie odizolowywacza będzie możliwe po wciśnięciu i przekręceniu, w prawo, przycisku awaryjnego, co odblokuje funkcje załączania odizolowywacza.
 
Obrabiane kable nie mogą być posiadać węzłów i być silnie zgięte, długość obrabianych kabli musi wynosić od 0,5m do 1,5m. Zbyt długie kable należy pociąć. Zakończenie obróbki danej partii kabli wymaga wyłączenia odizolowywacza za pomocą czerwonego przycisku, kasety sterującej.

 

 

8) Ostrzeżenia dotyczące niedozwolonych sposobów użytkowania maszyny

Odizolowywacz może być używany tylko w sposób opisany w niniejszej instrukcji.

Każdy inny sposób użycia jest uważany za niezgodny z przeznaczeniem.

Odizolowywacz nie może być używany inaczej niż zgodnie z przeznaczeniem.

W szczególności nie wolno używać odizolowywacza w celach:

– usuwania izolacji z kabli, z ekranem albo izolacją o takiej grubości, że spowoduje ona zablokowanie odizolowywacza – bo spowoduje to uszkodzenie noży, (np. kable z ekranie stalowym grubości ponad 1mm)
– usuwania izolacji z kabli, z ekranem albo izolacją o tak małej twardości, że spowoduje ona zablokowanie kabla w odizolowywaczu – bo spowoduje to zabrudzenie prowadnic, (np. kable w ekranie ołowianym grubości ponad 5mm)
– usuwania izolacji z kabli ze złączami lub konektorami np. z instalacji elektrycznej napowietrznej – bo konektory zablokują kabel w odizolowywaczu i mogą uszkodzić noże,
– rozcinania warstwy aluminium z dowolnych rdzeni ani innych warstw z innych rdzeni – bo spowoduje to uszkodzenie noży np. warstwy aluminium z rdzenia mosiężnego,

Zabrania się odkręcania śruby oznaczonej znakiem uziemienia.

Wyłączenie odizolowywacza jest niewystarczające do demontażu jakiegokolwiek elementu odizolowywacza, konieczne jest wyjęcie wtyczki z gniazda zasilającego.

 

9) Instrukcje montażu, instalowania i łączenia

Odizolowywacza nie wolno łączyć z innymi instalacjami.

Wymagany jest poprawny montaż odizolowywacza do podłoża oraz poprawne przyłączenie do sieci energetycznej.

Odizolowywacz musi być montowany przez profesjonalną ekipę monterską.

Wyłączenie odizolowywacza jest niewystarczające do demontażu jakiegokolwiek elementu odizolowywacza, konieczne jest wyjęcie wtyczki z gniazda zasilającego.

9) Instrukcje montażu, instalowania i łączenia

Odizolowywacza nie wolno łączyć z innymi instalacjami.

Wymagany jest poprawny montaż odizolowywacza do podłoża oraz poprawne przyłączenie do sieci energetycznej.

Odizolowywacz musi być montowany przez profesjonalną ekipę monterską.

Wyłączenie odizolowywacza jest niewystarczające do demontażu jakiegokolwiek elementu odizolowywacza, konieczne jest wyjęcie wtyczki z gniazda zasilającego.

 

Wytyczne dla profesjonalnej ekipy monterskiej:

Podczas montażu należy zachować ostrożność ze względu na znaczną masę odizolowywacza, tak by nie doszło do wypadku.

Instrukcje montażu, instalowania i łączenia:
Instalacja odizolowywacza polega na transportowaniu odizolowywacza do miejsca eksploatacji, następnie przestawieniu odizolowywacza z palety transportowej na podłoże, za pomocą podnośnika, dźwigu albo wózka widłowego. Po ustawieniu odizolowywacza w określonym miejscu pomieszczenia, w którym ma pracować odizolowywacz, na poziomym, betonowym podłożu, tak aby odizolowywacz nie wahał się, oznaczamy miejsca do odwiertów pod wkręty, wg otworów mocowania odizolowywacza. Jeśli zachodzi potrzeba należy zeszlifować podłoże betonowe w celu wyrównania. Otwory mocowania odizolowywacza pokazano na poniższym obrazie.

Otwór mocowania odizolowywacza (łącznie 4 otwory)

Następnie odsuwamy odizolowywacz, za pomocą podnośnika, dźwigu albo wózka widłowego tak, aby było możliwe wykonanie otworów montażowych fi 12mm na głębokość 120mm. Po wykonaniu otworów należy odizolowywacz przesunąć z powrotem na wskazane miejsce i zamontować do podłoża za pomocą kołków rozporowych o długości min. 100mm. Nie dopuszcza się ustawienia odizolowywacza na innym podłożu niż betonowe. Wymiary podłoża betonowego do montażu odizolowywacza to powierzchnia 1m x 1,5m, głębokość 0,2m. Podłoże betonowe wykonać zgodnie ze sztuką budowlaną.

Przyłącze zasilania trójfazowego 400V musi zrealizować osoba o odpowiednich kwalifikacjach elektrycznych.
Odizolowywacz musi być uziemiony w miejscu wskazanym i oznaczonym na poniższym obrazie. Śruby oznaczonej znakiem uziemienia nie jest wolno odkręcać.

 

Miejsce uziemienia odizolowywacza.

Wyłączenie odizolowywacza jest niewystarczające do demontażu jakiegokolwiek elementu odizolowywacza, konieczne jest wyjęcie wtyczki z gniazda zasilającego.

 

10) Instrukcja dotycząca montażu elementów, mających na celu zmniejszenie hałasu lub drgań

Odizolowywacz nie wytwarza nadmiernego hałasu ani drgań stąd nie są wymagane żadne dodatkowe elementy, których celem było by zmniejszenie hałasu lub drgań.

11) Informacje dotyczące oddania do użytku i eksploatacji maszyny oraz instrukcje dotyczące szkolenia operatorów

Oddanie odizolowywacza do użytku i eksploatacji nie wymaga żadnych działań technicznych. Do obsługi odizolowywacza nie jest wymagane żadne specjalistyczne szkolenie, wystarcza ogólne szkolenie stanowiskowe i wszystkie inne szkolenia wymagane prawem.

12) Informacje dotyczące ryzyka

Do obsługi odizolowywacza wymagane jest, aby operator ubrany był w przylegające ubranie, które nie posiada luźnych elementów. Luźne elementy ubrania albo rękawiczki mogą zostać zaczepione przez przemieszczające się kable. Operator odizolowywacza nie musi stosować żadnych środków zabezpieczających ani dodatkowych środków ochronnych.

13) Informacje dotyczące środków ochrony

Nie jest wymagane od operatora stosowanie żadnych środków ochrony, w tym środków ochrony indywidualnej.

14) Podstawowe parametry narzędzi, które można stosować w maszynie

Odizolowywacz zawiera narzędzia wymienne w postaci noży. Wymienione noże są dopuszczone do użytkowania jeżeli pochodzą od producenta maszyny.

15) Warunki, w jakich odizolowywacz spełnia wymagania stateczności

Odizolowywacz jest, w trakcie użytkowania, dostatecznie stateczny, gdy zamontowany jest zgodnie z 9) instrukcja montażu i instalowania. Nie dopuszcza się ustawienia odizolowywacza inaczej niż opisano w punkcie 9.

Odizolowywacz w czasie transportu, montażu, demontażu, postoju, badań czy przewidywalnych awarii jest dostatecznie stateczny, gdy jest spakowany na palecie, tak jak był dostarczony.

16) Warunki określające bezpieczny transport, przenoszenie i przechowywanie odizolowywacza

Odizolowywacz do bezpiecznego transportu, przenoszenia i przechowywania musi być spakowany na palecie, tak jak był dostarczony. Masa odizolowywacza 220kg.

17) Sposób postępowania w razie wypadku lub awarii

W razie wypadku lub awarii odizolowywacz należy przestać używać i natychmiast wyłączyć przyciskiem wyłącznika awaryjnego, następnie wyjąć wtyczkę z gniazda zasilania, a następnie powiadomić serwis producenta celem ustalenia dalszych działań. W razie ustąpienia przyczyny wypadku lub awarii odizolowywacz wymaga odblokowania poprzez wciśniecie przycisku awaryjnego i okręcenie, co spowoduje bezpieczne odblokowanie maszyny.

18) Opis czynności regulacyjnych i konserwacyjnych oraz zapobiegawcze środki konserwacji.

Odizolowywacz nie wymaga żadnych czynności regulacyjnych ani konserwacyjnych.

19) Instrukcje umożliwiające bezpieczne przeprowadzenie regulacji i konserwacji

Odizolowywacz nie podlega czynnością regulacyjnym ani konserwacji.

20) Specyfikacja części zamiennych

Do odizolowywacza nie przewiduje się części zamiennych do montażu przez użytkownika lub operatora.

21) Parametry dotyczące emisji hałasu

Poziom ciśnienia akustycznego (hałasu) na stanowisku pracy emitowany przez odizolowywacz nie przekracza 70dB.

22) Parametry dotyczące promieniowania emitowanego przez maszynę

Odizolowywacz nie wytwarza promieniowania, w szczególności promieniowania niejonizującego.

23) Właściwe postępowanie z niepotrzebnym lub zużytym odizolowywaczem i opakowaniem

Odizolowywacz cechuje długi czas zdatności. W związku z tym oraz faktem, że odizolowywacz jest wprowadzany na rynek w niewielu egzemplarzach oraz tym, że producent odizolowywacza jest jedynym wprowadzającym na rynek, producent odizolowywacza deklaruje możliwość odkupienia odizolowywacza, w każdym stanie. Odkupiony odizolowywacz po wykonaniu niezbędnych czynności serwisowych i oznaczeniu jako używany będzie ponownie wprowadzony na rynek. W związku z powyższym odizolowywacz nie podlega żadnym procesom odzysku, w tym recyklingu.

W szczególności zabronione jest wyrzucanie odizolowywacza, w jakimkolwiek stanie, z niesegregowanymi odpadami !

Właściwe postępowanie z opakowaniem czyli paletą drewnianą wielorazowego użytku (na której był dostarczony odizolowywacz) polega na:

  • przekazaniu jej (palety) do punku zbiórki palet
  • przekazaniu do punktu zbiórki odpadów opakowaniowych drewnopochodnych (tylko w wypadku, gdy paleta nie nadaje się do ponownego użytku)
  • prosimy o odesłanie opakowania czyli palety drewnianej do producenta maszyny – co w istotny sposób przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego, gdyż opakowanie (paleta) zostanie ponownie użyta.

Zakończenie

Zabrania się dokonywania zmian w odizolowywaczu. Dokonanie zmian w odizolowywaczu może doprowadzić do obrażeń ciała, a nawet śmierci. W szczególności dokonanie zmian skutkuje utratą deklaracji zgodności.

Gwarancja i rękojmia, odstąpienie od umowy zakupu czyli zwrot towaru

Pełna informacja na temat gwarancji, rękojmi i odstąpienia od umowy zakupu czyli zwrotu towaru znajduje się na www.maszynydokabli.pl 

error: Content is protected !
Scroll to Top
Call Now Button