COPPER RECYCLING MACHINERY EUROPE NIP PL6221037045 udziela licencji na nieodpłatne korzystanie z poniżej zamieszczonego dokumentu: INSTRUKCJA ORYGINALNA, dowolnemu nabywcy tego odizolowywacza.
COPPER RECYCLING MACHINERY EUROPE NIP PL6221037045 zabrania powielania, kopiowania tego dokumentu, w całości lub jakiejkolwiek jego części, w jakiejkolwiek formie. Naruszenie zakazu spowoduje ściganie z ustawy o ochronie praw autorskich, wartość roszczeń 1000000EUR.
1) Nazwa i pełny adres producenta, serwisu producenta
nazwa: COPPER RECYCLING MACHINERY EUROPE
pełny adres: ul. Środkowa 63, 63-410 Karski, Polska
telefon: +48 602-83-53-88 Phone, WhatsApp, Messenger
www.maszynydokabli.pl, e-mail: biuro@maszynydokabli.pl
www.copper-recycling-machinery.com, e-mail: europe@copper-recycling-machinery.com
Firma COPPER RECYCLING MACHINERY EUROPE nie wyznaczyła upoważnionych przedstawicieli do reprezentowania w sprawach dotyczących odizolowywacza.
2) Określenie maszyny: ODIZOLOWYWACZ RN10Z+
3) Deklaracja zgodności WE: Deklaruję, że powyżej określona maszyna spełnia wszystkie odpowiednie przepisy dyrektyw: 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2016r. w sprawie maszyn. mgr inż. Dariusz Perliński
4) Ogólny opis odizolowywacza
5) Rysunki, schematy, opisy i objaśnienia niezbędne do użytkowania oraz sprawdzenia prawidłowości działania
Budowa. Odizolowywacz składa się z ramy stalowej, w której osadzone są dwa wały, Napęd pomiędzy wałami przenoszony jest za pomocą przekładni zębatej. Wały zamontowane jeden nad drugim. Całość konstrukcji jest zamknięta osłonami stalowymi. Z przodu odizolowywacza znajdują się rurowe otwory wejściowe do kabli, stanowiące jednocześnie osłonę mechaniczną. Z tyłu odizolowywacza znajduje się taca odbiorcza obrobionych kabli. Miejsce wyrzucania obrobionych kabli z odizolowywacza zasłania wychylna osłona, która otwiera się tylko podczas przerobu. Z góry odizolowywacza znajdują się dwa pokrętła do ustawiania nacisku noży, zgniotu.
Działanie. Obrabiany kabel umieszcza się w odpowiednim otworze i pokręca korbą zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dla dziesięciu otworów wejściowych kabli, od prawej strony, realizowane jest nacinanie kabli z góry, a prowadzenie kabla jest na wale dolnym. Pierwszy otwór wejściowy od lewej strony przeznaczony jest do zgniatania pojedynczych żył kabli typu drut.
Przed przystąpieniem do użycia należy zamocować odizolowywacz zgodnie z punktem 9 instrukcja montażu i instalowania.
Sprawdzenie poprawności działania odizolowywacza przed przystąpieniem do pracy, odbywa się wzrokowo i obejmuje analizę stanu mechanicznego odizolowywacza. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń / zużycia elementów eksploatacyjnych moduł tnący nie może być eksploatowany, należy wymienić uszkodzone albo zużyte elementy.
Odizolowywacz musi być używany w pomieszczeniu zamkniętym, chronionym, posiadającym zadaszenie, tak, aby pozostawał suchy i bez dostępu osób niepowołanych. Pomieszczenie musi być wyposażone w komfortowe oświetlenie i wentylację. Odizolowywacz obsługuje, wyłącznie, jeden operator. Operator musi znajdować się z przodu odizolowywacza czyli od strony otworów podawania kabli, w strefie pracy operatora oznaczonej literą A. Operator musi mieć zapewnioną swobodę dostępu do odizolowywacza na odległość nie mniejszą niż 3m. Podłoże, które zajmuje operator musi być stale uporządkowane. Zabrania się używania odizolowywacza, gdy na podłożu w strefie pracy operatora, znajdują się przedmioty, kable lub ich elementy. Z tyłu odizolowywacza czyli strony, z której, wyrzucane są kable, na odległość 3m jest strefa niebezpieczna, oznaczona literą B, i nikt nie ma prawa tam przebywać. Operator zobowiązany jest kontrolować wzrokiem strefę niebezpieczną oraz strefę pracy operatora i natychmiast zaprzestać obróbki, gdy zauważy osoby, zwierzęta lub przedmioty w tych strefach. Wysokość odizolowywacza w pełni umożliwia kontrolę wzrokową obu stref. Po zakończeniu odizolowywania kabli operator może przejść do strefy, nazywanej w czasie pracy odizolowywacza, niebezpiecznej i odebrać urobek. Praca z usuniętą pokrywą / pokrywami lub osłoną / osłonami odizolowywacza jest zabroniona bo może doprowadzić do obrażeń ciała, a nawet śmierci. Nie wolno wkładać części ciała (np. palce, ręka, noga) do odizolowywacza, nie wolno dotykać ostrzy noży, konieczne jest stosować ogólne i stanowiskowe przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy. Operator odizolowywacza musi spełniać warunki prawa pracy i spełniać pozostałe wymagane przepisy prawa lub zakładu pracy oraz pozostałe wymagane.
7) Opis zastosowania maszyny zgodnego z przeznaczeniem
Odizolowywacz jest przeznaczony do usuwania izolacji PVC z kabli o średnicy od 1 do 35mm, o rdzeniach aluminiowych albo miedzianych. Dopuszcza się rdzenie o kształcie okrągłym, płaskim i trójkątnym (kable sektor).
Praca modułu tnącego. W danym momencie można umieścić jeden kabel, w jednym otworze. Przy zachowaniu dalszych informacji można rozpocząć pracę następująco:
1. Dopasować otwór podawania kabla do średnicy kabla tak, aby podawany kabel przechodził swobodnie przez otwór, z luzem do 5mm.
2. Ustawić, poprzez przekręcanie, jak śruby prawozwojnej, położenie noża lub jego nacisk za pomocą pokrętła tak, aby nacinał izolację kabla, a nie nacinał materiału rdzenia.
3. Skontrować za pomocą nakrętki kontrującej pokrętło.
4. Pokręcać korbą w celu nacinania izolacji kabla.
Otwory podawania kabli :
1 – kable drut 1.5-10 mm2 na zgniot
2 – kabli płaskich o szerokości – 10-15 mm, cięcie nożem krążkowym z góry
3 – płaskich o szerokości – 20-25 mm, cięcie nożem krążkowym z góry
4 – kabli okrągłych o średnicy – 0-3 mm, cięcie nożem krążkowym z góry
5 – kabli okrągłych o średnicy – 2-6 mm, cięcie nożem krążkowym z góry
6 – kabli okrągłych o średnicy – 3-8 mm, cięcie nożem krążkowym z góry
7 – kabli okrągłych o średnicy – 5-10 mm, cięcie nożem krążkowym z góry
8 – kabli okrągłych o średnicy – 6-12 mm, cięcie nożem krążkowym z góry
9 – kabli okrągłych o średnicy – 10-15 mm, cięcie nożami krążkowymi z góry
10 – kabli okrągłych o średnicy – 12-20 mm, cięcie nożami krążkowymi z góry
11 – kabli okrągłych o średnicy – 20-35 mm, cięcie nożami krążkowymi z góry
Długość obrabianych kabli musi wynosić od 0,3m do 1m. Zbyt długie kable należy pociąć.
Ustawienie noży krążkowych i zgniotu. Pierwsze kilka obrabianych kabli traktuje się jako testowe, gdyż odizolowywacz wymaga ustawienia w zakresie dopasowania nacisku noża na obrabiany kabel. Ustawienie nacisku noża na obrabiany kabel przeprowadza się pokrętłami, które znajdują się w górnej części odizolowywacza. Pokrętła są łatwo i bezpiecznie dostępne. W celu ustawienia nacisku noża należy umieścić kabel, który ma być obrabiany we właściwym otworze do wprowadzania kabli, tak głęboko, aż odizolowywacz zaciągnie go. Po zakończeniu procesu przecinania izolacji należy zbadać obrobiony kabel. Jeśli kabel jest cięty za głęboko (wraz z rdzeniem) pokrętła do ustawiania nacisku noża, zgniotu przekręcamy jeden obrót w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Jeśli kabel jest cięty za płytko (noże nie przecinają izolacji) pokrętła do ustawiania nacisku noża, zgniotu przekręcamy jeden obrót w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Powtarzamy proces kolejnymi kablami jednocześnie realizując standardową obróbkę. Podczas realizacji zgniotu pojedynczych żył kabla miedzianego (w pierwszym otworze od lewej strony odizolowywacza) ustawianie nacisku jest analogiczne z tą różnicą, że zamiast nacięcia kabla następuje zgniatanie (miażdżenie) izolacji od góry i od dołu.
Czynności po zakończeniu pracy modułu tnącego: oczyść odizolowywacz z zabrudzeń.
8) Ostrzeżenia dotyczące niedozwolonych sposobów użytkowania maszyny
Odizolowywacz nie może być używany inaczej niż zgodnie z przeznaczeniem. W szczególności nie wolno używać odizolowywacza w celach:
– usuwania izolacji z kabli, z ekranem, z taśmy stalowej – bo spowoduje to uszkodzenie noży,
– usuwania izolacji z kabli żelowych – bo żeluje to prowadnice kabla w efekcie czego kable nie będą się przesuwać w odizolowywaczu,
– usuwania izolacji z kabli z konektorami np. z instalacji elektrycznej samochodu – bo konektory zablokują kabel w odizolowywaczu,
– rozcinania warstwy aluminium z dowolnych rdzeni ani innych warstw z innych rdzeni – bo spowoduje to uszkodzenie noży,
– rozcinania kabli światłowodowych – izolacja jest za twarda do rozcięcia odizolowywaczem.
9) Instrukcje montażu, instalowania i łączenia
Instalacja odizolowywacza polega na transportowaniu odizolowywacza do miejsca eksploatacji, następnie przestawieniu odizolowywacza z opakowania transportowego na podłoże na którym ma pracować, a następnie zamocowaniu go śrubami albo kołkami tak aby odizolowywacz nie wahał się i był w pełni stabilny. Następnie należy odkręcić dwie śruby M12 oznaczone X, a w ich miejsce wkręcić pokrętła z nakrętką motylkową (które są dostarczone z odizolowywaczem). Następnie należy wkręcić korbę z pokrętłem obrotowym w nakrętkę M16, która jest zakończeniem wału odizolowywacza.
10) Instrukcja dotycząca montażu elementów, mających na celu zmniejszenie hałasu lub drgań
Odizolowywacz nie wytwarza nadmiernego hałasu ani drgań stąd nie są wymagane żadne dodatkowe elementy, których celem było by zmniejszenie hałasu lub drgań.
11) Informacje dotyczące oddania do użytku i eksploatacji maszyny oraz instrukcje dotyczące szkolenia operatorów
Oddanie odizolowywacza do użytku i eksploatacji nie wymaga żadnych działań technicznych. Do obsługi odizolowywacza nie jest wymagane żadne specjalistyczne szkolenie, wystarcza ogólne szkolenie stanowiskowe i wszystkie inne szkolenia wymagane prawem.
12) Informacje dotyczące ryzyka
Do obsługi odizolowywacza wymagane jest, aby operator ubrany był z przylegające ubranie, które nie posiada luźnych elementów. Luźne elementy ubrania mogą zostać zaczepione przez przemieszczające się kable. Operator odizolowywacza nie musi stosować żadnych środków zabezpieczających ani dodatkowych środków ochronnych.
13) Informacje dotyczące środków ochrony
Nie jest wymagane od operatora stosowanie żadnych środków ochrony, w tym środków ochrony indywidualnej.
14) Podstawowe parametry narzędzi, które można stosować w maszynie
Odizolowywacz nie zawiera narzędzi wymiennych.
15) Warunki, w jakich odizolowywacz spełnia wymagania stateczności
Odizolowywacz jest, w trakcie użytkowania, dostatecznie stateczny gdy zamontowany jest zgodnie z 9) instrukcja montażu i instalowania. Nie dopuszcza się ustawienia odizolowywacza inaczej niż opisano w punkcie 9.
Odizolowywacz w czasie transportu, montażu, demontażu, postoju, badań czy przewidywalnych awarii jest dostatecznie stateczny, gdy jest spakowany w opakowanie/karton, w którym był dostarczony.
16) Warunki określające bezpieczny transport, przenoszenie i przechowywanie odizolowywacza
Odizolowywacz do bezpiecznego transportu, przenoszenia i przechowywania musi być spakowany w opakowanie/karton, w którym był dostarczony. Masa odizolowywacza 23kg.
17) Sposób postępowania w razie wypadku lub awarii
W razie wypadku lub awarii odizolowywacz należy przestać używać, następnie powiadomić serwis producenta celem ustalenia dalszych działań. W razie wypadku lub awarii odizolowywacz nie wymaga blokowania, a następnie bezpiecznego odblokowania.
18) Opis czynności regulacyjnych i konserwacyjnych oraz zapobiegawcze środki konserwacji.
Odizolowywacz nie wymaga żadnych czynności regulacyjnych ani konserwacyjnych.
19) Instrukcje umożliwiające bezpieczne przeprowadzenie regulacji i konserwacji
Odizolowywacz nie podlega czynnością regulacyjnym ani konserwacji.
20) Specyfikacja części zamiennych
Do odizolowywacza nie przewiduje się części zamiennych do montażu przez użytkownika lub operatora.
21) Parametry dotyczące emisji hałasu
Poziom ciśnienia akustycznego (hałasu) na stanowisku pracy emitowany przez odizolowywacz nie przekracza 70dB.
22) Parametry dotyczące promieniowania emitowanego przez maszynę
Odizolowywacz nie wytwarza promieniowania, w szczególności promieniowania niejonizującego.
23) Właściwe postępowanie z niepotrzebnym lub zużytym odizolowywaczem i opakowaniem
Odizolowywacz cechuje długi czas zdatności. W związku z tym oraz faktem, że odizolowywacz jest wprowadzany na rynek w niewielu egzemplarzach oraz tym, że producent odizolowywacza jest jedynym wprowadzającym na rynek, producent odizolowywacza deklaruje możliwość odkupienia odizolowywacza, w każdym stanie. Odkupiony odizolowywacz po wykonaniu niezbędnych czynności serwisowych i oznaczeniu jako używany będzie ponownie wprowadzony na rynek. W związku z powyższym odizolowywacz nie podlega żadnym procesom odzysku, w tym recyklingu.
W szczególności zabronione jest wyrzucanie odizolowywacza, w jakimkolwiek stanie, z niesegregowanymi odpadami !
Właściwe postępowanie z opakowaniem/kartonem w którym był dostarczony odizolowywacz polega na odesłaniu opakowania do producenta maszyny – co w istotny sposób przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego, gdyż opakowanie zostanie ponownie użyte.
Zakończenie
Zabrania się dokonywania zmian w odizolowywaczu. Dokonanie zmian w odizolowywaczu może doprowadzić do obrażeń ciała, a nawet śmierci. W szczególności dokonanie zmian skutkuje utratą deklaracji zgodności.
Gwarancja i rękojmia, odstąpienie od umowy zakupu czyli zwrot towaru
Pełna informacja na temat gwarancji, rękojmi i odstąpienia od umowy zakupu czyli zwrotu towaru znajduje się na www.maszynydokabli.pl